Owoce miękkie i wymagania transportowe
Na Polskim i międzynarodowym rynku owoce miękkie są niezwykle popularne. Problemem ich dostępności w różnych miejscach świata jest wąski czas zbiorów i wrażliwość na uszkodzenia. To powoduje, że magazynowanie i transport owoców miękkich są tak wymagające.
Truskawki, maliny, borówki czy morele są szczególnie delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury i wilgotności. Aby dostarczyć konsumentom plony najwyższej jakości, realizujemy transport w:
- optymalnej temperaturze – to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość owoców miękkich. Zazwyczaj powinny być przewożone w niskich temperaturach, bliskich 0°C (32°F), aby spowolnić procesy dojrzewania i utrzymać świeżość. Unikamy nagłych zmian ciepła, które mogą prowadzić do kondensacji wilgoci na owocach i powodować ich psucie się;
- odpowiednich opakowaniach – owoce miękkie wymagają opakowań delikatnych i płytkich, ale na tyle trwałych, by skutecznie oddzielać je od siebie i nie powodować zgniatania. Muszą też mieć otwory wentylacyjne;
- separacji od produktów produkujących etylen – owoce miękkie w towarzystwie jabłek, pomidorów czy awokado mogą dodatkowo przyspieszać swoje dojrzewanie i rozwój.